Málokterý student si vybírá jazykový kurz podle toho, jaká učebnice se v něm používá. A pak se často stává, že si musí pro kurz koupit učebnici, která mu nesedí, a po ukončení kurzu ji buďto schová do poličky, kde se na ni práší, anebo ji vyhodí úplně. Vybrat si ty správné učebnice a pomůcky ke studiu jazyka není vždy tak jednoduché – učebnice prostě nemusí sedět, stejně jako lektor jazyka. Přesto si ale většinou učebnici ke kurzu vybrat nemůžete – každý lektor nebo jazyková škola používá prostě ty svoje. Rozhodně ale není od věci si učebnici před nástupem do kurzu alespoň najít na internetu, prolistovat a zjistit, jestli Vám není úplně proti srsti. A pokud máte pochybnosti, proč se používá zrovna tato učebnice, zeptejte se svého lektora. Jeho vysvětlení může počáteční antipatii snížit, stejně jako správné používání.

 

Jak ušetřit při studiu jazyků

Pokud chcete ušetřit, je dobrou strategií zakoupit kvalitní učebnici pro samouky a jako doplněk využít internetové zdroje výukových materiálů. Nicméně samostudium vyžaduje obrovskou motivaci a málokdo vydrží studovat sám dlouhodobě a bez zpětné vazby; vynaložený čas pak přijde nazmar. Proto je dobré doplňovat samostudium alespoň konverzačními kurzy, kde nejen procvičíte mluvenou složku jazyka, ale získáte další motivaci pro samostudium.

 

 

Pokud máte pocit, že jazykové školy a jejich konverzační kurzy jsou pro Vás z ekonomického hlediska neprůchodné, možná se Vám bude hodit informace o slevách. Dokonce i jazykové školy poskytují na své kurzy slevy – a nejedná se o žádné kurzy nižší kvality. Zvýhodněné bývají takové kurzy, které školy z nějakého důvodu nezaplnily – třeba ty v méně žádaných časech či pokročilostech. Do takových kurzů se dá někdy přiskočit za běhu, i v době, kdy se nové kurzy zpravidla nezahajují – poté neplatíte celý kurz, ale pouze ty lekce, které zbývají do konce. Takové kurzy můžete najít například na portálu SlevyKurzu.cz – a nejsou to zdaleka jen kurzy angličtiny. Jazyků i dalších aktivit je v nabídce mnohem více.

 

Online pomůcky pro studium angličtiny

Procvičování na internetu zdaleka není jen pro samouky. Odkazy na cvičení gramatiky, poslechů i naučné hry se hodí pro každé studium angličtiny. Na portálu Angličtina online si přijdou na své i učitelé angličtiny, kteří hledají vhodné materiály pro výuku angličtiny. Portál totiž shromažďuje všechny možné materiály a odkazy, které se týkají praktického procvičování anglického jazyka. Naleznete na něm také jazykové lektory a konkrétní kurzy, které se právě konají na různých místech v ČR. Pro zájemce z profesní sféry, kteří potřebují zajistit překlady angličtiny, jsou zde také uvedení překladatelé angličtiny.

 

Překlady a tlumočení

Profesionální i amatérští zájemci o překlady a tlumočeníurčitě věnují pozornost hlavně slovníkům. V současné době se ustupuje od papírových slovníků směrem k elektronickým, ale řada lidí zůstává stále věrná klasice. Větší nakladatelé proto vydávají zpravidla obě verze. Překladač Googlu zatím pořádný výkladový slovník nenahradí. Profesionální překladatelé (zvláště překladatel angličtiny a překladatel němčiny) často sahají po programech pro překladatele, které ovšem nemají s elektronickými slovníky moc společného a jde spíše o překladové paměti a terminologické databáze pro zachování konzistence zvláště technických překladů. Zkrátka nástroj pro profíky.

 

Jakub Jan Fiala on EmailJakub Jan Fiala on FacebookJakub Jan Fiala on Linkedin
Jakub Jan Fiala
Student čtvrtého ročníku gymnázia a spoluautor učebnice angličtiny Improve Yourself. Ve volném čase se věnuje soukromému lektorování angličtiny, hře na klavír a jízdě na kole.