Psaní je jedno z nejdůležitějších a nejužitečnějších dovedností, snad proto jsme si řekli, že napíšeme vlastní učebnici angličtiny. Povzbuzuje váš mozek a dává vám velkou svobodu pro vyjádření vašich emocí a nápadů. Psaní vám také umožňuje zlepšovat se v mluveném projevu. Jak ale na to? Připravili jsme si pro vás několik tipů, které vám pomohou překonat problémy z psaní v angličtině. Pár takových těch motivačních bodů, které je potřeba si přečíst, když zrovna jste v koncích a nemáte sílu něco vlastního vyprodukovat.  

  1. Soustřeďte se na postup, ne na výsledek

Cítíte strach, když děláte něco, co neznáte příliš dobře a už předpokládáte, že výsledek nebude dostačující? Udělejte si heřmánkový čaj, dejte si tabulku čokolády (nebo dvě), vezměte si papír a tužku a zkuste si definovat, o čem a jak chcete psát. Sestavte si mentální mapu. Hledejte nápady v dalších zdrojích. Toto vám pomůže rozšířit si povědomí o předmětu vašeho psaní a hned se na něj budete dívat z jiné perspektivy.

  1. Při psaní přemýšlejte v angličtině (alespoň to zkuste!)

Většinou, když se učíte anglicky, nejdříve si danou větu přeložíte do češtiny. Tento postup nedoporučujeme, nad danou věcí trávíte tím pádem 2x více času! Při studiu jakéhokoliv jazyka nadejde stádium, když již nepotřebujete věci překládat, ale jste schopni je ze sebe automaticky chrlit. A pokud v tomto stádiu ještě nejste, jak se vlastně do něj dostat? Trénink, pot, dřina a pilné studium. Zkratka neexistuje!

  1. Zjednodušte si své myšlenky

Vyhněte se zdlouhavým a složitým větám. Pište stručně, ale také úderně. Vytvářejte si pro to menší mentální mapy, pokud potřebujete určitou myšlenku „vypíchnout“ a přitom nepopsat celý odstavec. Musí se z vás stát mistr slova, který jasně a výstižně řekne, co má na mysli tak, aby to každý pochopil. Nebojte se proto využívat Thesaurus – www.thesaurus.com. Ten Vám představíme v dalším článku.

  1. Buďte upřímní

Upřímnost je ctnost, která se sice ne vždy vyplácí, ale při psaní máte otěže v ruce vy. Když jste při psaní otevření, přitahujete tím více lidí. Čtenáři mají rádi, když své myšlenky sdělujete od srdce společně s emocemi a vlastními zkušenostmi.

  1. Zapomeňte na perfekcionismus

Nikdy nebudete psát přesně to, co chcete, když budete trvat na tom, aby každá věta byla dokonalá. Místo soustředění se na dokonalost, zkuste se soustředit spíše na kvalitu obsahu (nikoli kvantitu) a ojedinělost. Vaše psaní vyjadřuje váš specifický styl a pohled na určitou tématiku.

Jestli umíte nějaký cizí jazyk, neváhejte a pište v něm co možná nejvíce, udržujte se stále ve cviku. To vás posune na cestu úspěchu. Štěstí přece přeje připraveným.

 

Ondřej Kočan on FacebookOndřej Kočan on Instagram
Ondřej Kočan
Student čtvrtého ročníku gymnázia a spoluautor učebnice angličtiny Improve Yourself. Ve volném čase se věnuje grafickému designu a posilování.