Jak být maturant a nezbláznit se?

Byl pozdní večer – dvaadvacátý máj – večerní máj – byl maturity čas. Předsedčin zval ku zkoušce hlas, kde borový zaváněl háj.

Takto by mohla začínat nová lyricko-epická báseň Máj – stresu čas a přesně toto nás čeká zhruba za měsíc a týden. Náš čas se nachýlil a právě o tom je dnešní článek, věnovaný všem středoškolákům a maturantům, ale i všem, kteří si chtějí s nostalgií zavzpomínat na školní léta.

V dnešní době se velmi často skloňují slova jako prokrastinace, time management nebo seberozvoj, ale nikdo vlastně neví, jak být dobrým managerem svého vlastního času a jak se nejlépe vyhnout prokrastinaci. Třeba bychom vám mohli pomoci a podělit se o naše vlastní zkušenosti, které za poslední dva roky značně nabobtnaly. Zkusíme to trochu spojit právě i s jazykovým vzděláváním, které je hlavně o tom si ten čas přeci najít!

Buďme k sobě ale upřímní, kdykoliv máte něco udělat, děláte cokoliv jiného než tu určitou činnost. Vysáváte, utíráte prach, díváte se na televizi nebo zkrátka ignorujete ten fakt, že před sebou samými něco tlačíte.

Klíčem k úspěchu jsou dvě věci – sebekázeň a propracovaný plán, který se sami budete snažit realizovat. Máme pár motivačních slov ke každému z vás, tak nezoufejte, třeba vás alespoň na následující dva dny přesvědčíme k plnění předsevzatých věcí.

Něco málo pro maturanty, skoro maturanty a středoškoláky

To, co nás teď momentálně trápí, je nedostatek času. Upřímně bychom si přáli, aby den měl 36 hodin a nám se podařilo zvládnout vše, co jsme měli na ten daný den naplánovaného. Náš život posledních pár měsíců obnáší jen tři věci – jíst, spát a učit se. A jestli si myslíte, že to se vám nikdy nestane, tak stane :—).

Nejdůležitější je si všechno rozvrhnout, rovnoměrně naplánovat a rozkouskovat tak, aby se všechno bez stresu dalo stihnout. V managementu existuje taková technika, která má člověku pomoct dosáhnout svých cílů a nazývá se SMART. Je to akronym z počátečních písmen anglických názvů atributů. To znamená, že každý cíl musí být – specifický, měřitelný, dosažitelný, realistický a časově sledovatelný.

S – Specific – specifické, konkrétní cíle

M – Measurable – měřitelné cíle

A – Achievable/Acceptable – dosažitelné/přijatelné

R – Realistic/Relevant – realistické/relevantní (vzhledem ke zdrojům)

T – Time Specific/Trackable – časově specifické/sledovatelné

Proto se nám v praxi velmi osvědčilo si dělat takové týdenní plány, kdy jsme si na papír vypsali určité cíle a úkoly, které bylo potřeba splnit ten daný den. Měli jsme přehled o tom, co bylo potřeba udělat, rozvrhli jsme si to do jednotlivých dnů a vždy si odškrtávali splněné a nesplněné věci. Naprosto geniální. Po několika týdnech, kdy jsme si tenhle systém zavedli, tak jsme začali mít velkou spoustu času, všechno nejednou bylo snazší a jednodušší! Věci se nekupily a my jsme se naučili, jak co nejlépe zacházet s naším časem. Rozhodně doporučujeme!

Něco málo pro věčné bojovníky s angličtinou

Určitě to znáte. Angličtinu se už učíte kolik let, ale stále si připadáte, jako byste začínali stále dokola. Všechno to je nekončící koloběh, ale posun není žádný.

Podle nás je angličtina jeden z nejlogičtějších jazyků, v angličtině nejde o nic jiného, než pochopit její strukturu a vztahy mezi všemi jednotlivostmi, které ji tvoří. Angličtinu se ale nejde učit s otevřenou učebnicí pomocí vyplňování desítek a desítek cvičení. Angličtina se musí praktikovat.

Jako už každý jazyk, i angličtina má své čtyři základní dovednosti – čtení, psaní, poslech a mluvení. Je potřeba, aby tyto čtyři dovednosti člověk piloval stejně a tím je udržoval v rovnováze. Jenom pokud trénujete všechny tyto čtyři dovednosti, dostaví se kýžený efekt ve formě zlepšení.

Nicméně je těžké pilovat si mluvení, pokud je člověk samouk a moc příležitostí anglicky konverzovat nemá. Leda tak jednou za rok na dovolené, kdy se snaží s barmanem v hotelu na pláži prohodit pár slov o tom, že je dneska ale přece pěkné počasí a že v České republice takhle hezky není. A to je chyba. Mluvení je totiž podle nás ta nejdůležitější dovednost, která dělá problémy všem – od středoškoláků až po věčné bojovníky. Tento problém má několik řešení, ale o tom napíšeme někdy příště.

Máme pro Vás radu, jak si udržet v rovnováze alespoň ty tři první dovednosti. Podívejte se o pár odstavců nahoru do povídání pro středoškoláky. Udělejte si i vy stejný “list of to do’s“ a věnujte angličtině v týdnu nějaký ten čas, dejte jí ještě šanci. Vše si pečlivě rozvrhněte, naplánujte a připravte na trochu hlubší a sofistikovanější konverzaci s barmanem, až znovu další rok pojedete na dovolenou a půjdete si k baru pro drink.

Tento článek měl být ale hlavně motivační! Takže tu máme vzkaz pro vás všechny:

Jděte do sebe! Vy to zvládnete! Stačí jenom trochu zabrat a ten výsledek se dostaví.

Jakub Jan Fiala on EmailJakub Jan Fiala on FacebookJakub Jan Fiala on Linkedin
Jakub Jan Fiala
Student čtvrtého ročníku gymnázia a spoluautor učebnice angličtiny Improve Yourself. Ve volném čase se věnuje soukromému lektorování angličtiny, hře na klavír a jízdě na kole.